Cord Blood

Porównanie komórek macierzystych i krwi pępowinowej

komórki macierzyste

Komórki macierzyste


Bankowanie krwi pępowinowej to usługa coraz bardziej popularna w Polsce. Planując założenie rodziny dobrze jest sprawdzić jakie są możliwości zabezpieczenia zdrowia naszego dziecka i najbliższych. Lek na wszystkie choroby nie istnieje, ale czy nie warto mieć polisy na wszelki wypadek?

Nieograniczone możliwości komórek macierzystych

Komórki macierzyste to pierwotna forma wszystkich komórek w organizmie człowieka. To z nich wytwarzane są dojrzałe krwinki czerwone. Mają one ogromne zdolności regeneracji chorych i uszkodzonych tkanek. Są one również zdolne do nieskończonych podziałów. W odpowiednich warunkach potrafią rozwinąć się w dowolne wyspecjalizowane komórki. Przez ich właściwości mają coraz szersze zastosowanie w medycynie.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

Jednym ze źródeł komórek macierzystych jest krew pępowinowa pobierana przy porodzie. Pobieramy ją również ze szpiku kostnego oraz z krwi obwodowej. Coraz częściej kobiety w ciąży decydują się na przechowywanie komórek macierzystych. Zamrażanie krwi i przechowywanie jej jest swojego rodzaju inwestycją w zdrowie dziecka. To tak naprawde alternatywa na wypadek choroby nie tylko samego dziecka ale także najbliższych z jego rodziny.

Jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej świadomym. Zależy nam na naszym zdrowiu i zdrowiu naszych najbliższych, dlatego pobieranie krwi pępowinowej jest coraz bardziej popularne. Kiedy termin rozwiązania jest coraz bliższy, warto zrobić rozeznanie, gdzie najlepiej przechowywać komórki macierzyste. Banków komórek macierzystych w Polsce nie jest dużo, dlatego wybór nie jest skomplikowany. W przeciwieństwie do banków publicznych, tu pobrana krew służy tylko i wyłącznie do naszego użytku.

Proces nie jest skomplikowany. Wystarczy skontaktować się z jednym z nich i podpisać stosowną umowę. Najlepiej będzie dokonać tego po 7 miesiącu ciąży. Dostaniemy zestaw do pobrania krwi pępowinowej o którym musimy pamiętać, aby zabrać w drodze na izbę porodową. Pobranie komórek macierzystych jest całkowicie bezpieczne i jest wykonywane w momencie, gdy dziecko zostaje odpępnione. Pielęgniarki w większości szpitali są przeszkolone w zakresie pobrania krwi pępowinowej, nie jest to trudne i trwa zaledwie 4 minuty. Umowy ze szpitalami wojewódzkimi są podpisane. W przypadkach gdzie tych umów jeszcze nie ma, realizuje się je na bieżąco.

Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej

Minimalnie pobiera się 20 ml krwi, standardowo 70-90 ml, a maksymalnie 150 ml. Nie zdarzyły się jeszcze przypadki, aby krwi pobrano zbyt mało lub w ogóle nie udało się jej pobrać. Zdarzają się pojedyncze przypadki w których krew była zanieczyszczona np.: bakteriami salmonelli, ale nie stanowi to przeszkody w bankowaniu. Taka krew może być zdatna do wykorzystania. 50% kosztów w takiej sytuacji jest zwracane, ponieważ jest to traktowane jako błąd medyczny.

Pobranie 70-90 ml, w którym przeciętnie znajduje się 2 mld komórek macierzystych- starczają nawet na osobę ważącą 60 kilogramów. Pobrania takie są bardzo indywidualne i nie w każdym znajduje się, aż tyle komórek macierzystych. W przypadku medycyny regeneracyjnej 20 ml jest już ilością wystarczającą. W hematologii potrzeba 80 ml krwi. Pobranie z krwi pępowinowej jest bardziej wydajne niż ze sznura pępowinowego. W sznurze komórki macierzyste po zamrożeniu nie przeżywają w takiej samej ilości co w pobraniu z pępowiny.

Każda pobrana krew jest badana i sprawdzana pod kątem ilości komórek macierzystych w danej próbce. Umowę na przechowywanie krwi pępowinowej maksymalnie możemy podpisać na 18 lat. Dawca po ukończeniu 18 roku życia sam decyduje co dalej będzie się działo z pobranym materiałem. W przypadku ciąży bliźniaczej lub większej, pobrana jest odpowiednio powiększona porcja krwi i cena jest odpowiednio powiększona.

Jak wykorzystuje się komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mają zastosowanie szczególnie w medycynie regeneracyjnej- transplantacje narządów. Komórek macierzystych używa się do przeszczepów w przypadku chorób układu krwiotwórczego. Standardowo stosuje się w ostrych i przewlekłych białaczkach. W przypadkach nowotworów m.in.:

 • rak piersi
 • mięsak Ewinga
 • neuroblastoma
 • rak nerki
 • guzy ośrodkowego układu nerwowego
 • zaburzenia układu odpornościowego

Obszary nowe jeszcze w fazie eksperymentów z terapią komórkami macierzystymi to:

 • ortopedia
 • neurologia
 • kadriologia/li>
 • endokrynologia
 • transplantologia
 • tranfuzjologia
 • hepatologia
 • andrologia
 • pneumonologia

Każdy przypadek jest indywidualny i o danym przeszczepie może zdecydować jedynie specjalista.

Bankowanie komórek macierzystych – dowiedz się, gdzie możesz ulokować krew swojego dziecka

 • Polski Bank Komórek Macierzystych
 • Progenis Bank Komórek Macierzystych
 • Longa Vita Bank Komórek Macierzystych
 • Diagnostyka BKP
 • Novum Bank Komórek Macierzystych

Prężnie działające banki mają coraz więcej konsultantów dostępnych w całym kraju. Możesz umówić się na konsultacje, zadać wszystkie nurtujące Cię pytania i rozwiać swoje wątpliwości. Każdy z banków ma swoje indywidualne pakiety. Ceny jednorazowe przy pobraniu z się od 1650 zł do 2370 zł - cena dotyczy pobrania, transportu, preparatyki, badania oraz zamrożenia. Dodatkowo koszt przechowywania za każdy rok to wydatek rzędu około 500 zł. Najbardziej korzystnie jest zapłacić z góry za maksymalny okres przechowywania. Ponadto płatności można rozłożyć w czasie, a zrezygnować możemy w każdej chwili bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zdrowie to najwyższa wartość dlatego zadbajmy o nie i zabezpieczamy się na wypadek różnych nieprzewidzianych ewentualności zwłaszcza jeśli mamy taką możliwość. Osoby ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności powinny wziąć tą ewentualność szczególnie pod uwagę. Lista chorób leczonych komórkami macierzystymi się zwiększa i wiele z nich jest jeszcze w fazie eksperymentów. Pamiętajmy jednak, że nie jest to remedium na wszystkie choroby.

autorzy

Redakcja portalu cordblood.pl

Każdego dnia zgłębiamy wiedzę w temacie bankowania komórek macierzystych, dzięki czemu jesteśmy w stanie przedstawić Ci najistotniejsze informacje w tym temacie.

Oceń artykuł